مادر طبیعت صد سالگی ات مبارک | بلاگ

مادر طبیعت صد سالگی ات مبارک

تعرفه تبلیغات در سایت

 

 

دقایقی به همت دوستداران محیط زیست به تماشای سفر قهرمانانه  مادر محیط زیست ایران  و بنيانگذار جمعيت زنان مبارزه با آلودگي محيط زيست ، خانم دکتر مه لقا ملاح در صدمین سال تولدش  نشستیم و در هوای پر از نشاط و صمیمیت حضور ایشان نفس کشیدیم و کیک تولد ایشان را در روز طبیعت و روز زمین پاک بریدیم، فرشته ای دیدم در هیئت یک زن ، یک مادر ، یک کوه استوار ، فرشته ای که  راز طراوت و سرزندگی چشمانش را از انس با طبیعت گرفته بود.با صمیمیت و شادابی مثال زدنی پذیرای ما شدند ،مادر طبیعت ایران از خاطرات خود و ایمانی که به رسالتشان داشتند برای حفظ این آب و خاک  و از جلسات و نامه های که به وزرا  و صاحب منصبان در خصوص اهمیت موضوع محیط زیست  نوشته اند گفتند. در ادامه از ایشان پرسیدیم  که واقعيت دارد شما از حدود 50-60  سال پيش تا كنون هيچ زباله اي از منزل بيرون نگذاشته ايد؟

ایشان با آرامش جواب دادند که تنها چيزي كه از منزل بيرون مي گذارندكاغذ و روزنامه است.

ایشان اضافه کردند که از سالهاي دور ساكن شميران بوده اند و اطرافشان باغهاي بزرگي بوده كه همسايه هايشان در آن حيواناتي همچون  مرغ و خروس و بز نگهداري مي كردند.آن زمان مانده ميوه جات و غذاها را به همسايه ها مي داده اندتا به حیواناتشان  بدهند. برخي ديگر از زباله ها را هم در چاله اي كه در باغ درست كرده بودندمي ريختند  تا تبديل به كود شود. ایشان اضافه کردند که در زمان حاضر هم اینکار شدنی هست و دوستاني دارند كه درآپارتمان زندگي مي كنند اما ياد گرفته اند در بالكن منزلشان كمپوست درست كنند. سطل خاكروبه يا بشكه هاي بزرگ تهيه و زير آن را سوراخ كرده اند . زباله هايي همچون چاي خشك و پوست ميوه را داخل آن مي ريزند. طوري كه شيرابه از زير آن خارج و وارد ظرف ديگري مي شود. زباله هم كود مي شود و آن را به كساني كه نياز دارند مي دهند. به همين راحتي. مهم اين است كه بخواهيم. خانم دکتر ملاح آموزش و فرهنگ سازی را از مهمترین کارها در امر محیط زیست در راستای همگانی کردن دغدغه محیط زیستی برای جامعه دانستند  که امیدوار بودند این امر محقق شود و همه شهروندان در خصوص محیط زیست احساس مسئولیت و وظیفه نمایند.

گنج وجود مادر محیط زیست ایران چنان فضا را دلپذیر کرده بود  که ایمان آوردم که نشاط و بالندگی و انگیزه حرکت در جامعه از وجود چنین افرادی نشات می گیرد این ویژگی همه‌ی مردان و زنان پاک سرشتی است که  ارزشمندترین سالهای زندگی خود را برای آبادانی ملک و ملت خویش مصروف داشته‌اند و ما هستیم که باید قدر این عزیزان را بدانیم و حرمت شان را پاس بداریم .باشد که  داستان زندگی شان را برای آموزش کودکان و نوجوانان این آب و خاک بعنوان قهرمانان ملی ثبت وبازگو شود.

مادر طبیعت صد سالگی ات مبارک


برچسب‌ها: مادر محیط زیست ایران, مه لقا ملاح, مادر طبیعت, صدمین سال تولد
نوشته شده توسط محمدرضا غلامی در 13:6 |  لینک ثابت   • 
...
نویسنده : بازدید : 7 تاريخ : پنجشنبه 15 تير 1396 ساعت: 23:07